Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Taşbaba Heykeli Bulundu.

Ülkemizin Doğu’sunda yer alan ve topraklarının bir kısmı Doğu Karadeniz’e kadar uzanan, geçmişten günümüze sayısı bilinmeyen çok sayıda medeniyete de ev sahipliği yapan Erzurum’da topraktan adeta tarih fışkırıyor. Her köşesinde bir tarihi iz ve kalıntıya kolaylıkla rastlanan Erzurum’un yine “gizemlerle dolu” Şenkaya İlçesi’nin dağlık kesiminde 3 bin 500 yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen ve “Türk’ün tapu senedi” niteliğinde olan bir taşbaba heykeli daha bulundu.
Şenkaya’nın Akşar Beldesi’ne bağlı Ormanlı Köyü’nde yaşayan ve hayatını hayvancılık yaparak kazanan Aytaç Alver, köyün dağlık kesiminde boyu yaklaşık bir metre 20 santimi bulan, üzerinde belli belirsiz şekillerin yer aldığı bir kaya buldu. Aynı bölgede geçtiğimiz yılın (2020) şubat ayında da da bir taşbaba heykeli bulan ve yetkilileri haberdar eden, yaşadıklarından dolayı da tecrübe sahibi olan 45 yaşlarındaki Aytaç Alver, bu tür konularla yakından ilgilendiğini bildiği Aziziye Belediyesi’nde görevli Değerli Taşlar Derneği Başkanı Oğuzhan Türk ile temasa geçti, cep telefonuyla çektiği fotoğrafları da kendisine gönderdi.
Fotoğraflardan yeni bir taşbaba heykeli bulunduğunu anlayan ve durumdan, geçici görevle bir süre birlikte çalıştığı Erzurum Müze Müdürü Hüsnü Genç’i haberdar eden Oğuzhan Türk, bu gayretiyle yeni bir tarihi kanıtın daha kayda geçmesinin fişeğini ateşlemiş oldu.
Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi, aynı zamanda Kırgızistan’ın Manas Üniversitesi’nde Rektör olarak göreve başlayan Prof. Dr. Alparslan Ceylan’ın yüzey araştırmaları ekibinden olan Doç. Dr. Yavuz Günaşdı ile temasa geçen Müze Müdürü Hüsnü Genç, müsait bir günde Şenkaya’ya gitme kararı aldılar.
Geçtiğimiz yılın kış aylarında, zorlu bir yolculuk sonrası Ormanlı Köyü’ne giden ve yine Aytaç Alver tarafından bulunan; “Erzurum’da taşbaba heykeli bulundu” haberleriyle de çoğu tarihçiyi şaşırtan ve şaşkına çeviren taşbaba heykelini Oğuzhan Türk ile birlikte Erzurum Müzesi’ne kazandırmanın haklı gururunu yaşayan Müze Müdürü Genç, beraberinde Doç. Dr. Günaşdı hoca olduğu halde yine aynı dağlık bölgeye maceralı bir yolculukla ulaştı.