Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Karaçoban

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Erzurum-Kars bölümünde yer alan Karaçoban, Murat Nehrinin önemli bir kolunu oluşturan yöresel ağızla Haftrenk-Yedirenk olarak anılan Hınıs Çayı’nın doğu batı yönlü uzanan dar ve uzun alüvyal dolgusu üzerine kurulmuştur.
İklim olarak Doğu Anadolu’nun genel iklim karakterlerini arz eden bir iklime sahip olan Karaçoban da yazlar sıcak ve kurak geçer. Özellikle ilkbahar ve yaz mevsimlerinde geçici tropikal iklim etkisi görülür ve az çok bir yağış alır.
İlçe halkının ana geçim kaynağı hem yayla hem de kapalı alanlarda yapılan hayvancılıkla sağlanmaktadır. İlçede son yıllarda tarımsal anlamda da gelişim gözlenmektedir.
Hınıs ve Karayazı ile birlikte Hınıs Boğazında yer alan Karaçoban bu ilçelerimizle ortak bir kültürel dokuya sahip olup Güneydoğu Bölgesi’nin gelenek göreneklerinden ve halk oyunlarından da etkilenmiş bir birikimle kadim Anadolu kültürel kaynaşmasına zenginlik katmıştır.

Karaçoban’da Tarihi ve Doğal Mekanlar Başlıca Şöyledir;
Zernak Kalesi: İlçede bulunan en önemli tarihi yapıdır. 1134 yıllında Muş beylerinden Alaaddin Paşa tarafında yaptırılmıştır.

Sarıveli Höyüğü: İlçe merkezine bağlı Sarıveli Mahallesinde bulunur. Bu höyükte bulunan tarihi kalıntıların milattan önce 1400 yıllına ait olunduğu söylenilir.
2017 yılı Nüfus verilerine göre nüfusu 23.190’dır


Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.