Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Aziziye

Erzurum ovası üzerinde kurulu bulunan Aziziye’nin daha batısında Daphan Ovası bulunmaktadır. İlçenin kuzeyi 3.288m. Yükseklikteki Kargapazar dağları ile çevrilidir. Aziziye ve merkez köyleri Erzurum Ovası ve Daphan Ovası üzerinde bulunmakla birlikte, kuzey tarafta bulunan Ovacık bucağı dağlık ve engebelidir. Aziziye Erzurum merkezine çok yakın olduğu için aynı iklim özelliklerine sahiptir. Karasal iklim hüküm sürmektedir.
İlçe sanayi yönünden diğer ilçelere göre gelişmiş bir seviyededir. İlçede sanayi kuruluşu olarak, Kamuya ait Şeker Fabrikası, ayrıca tüm şehre hizmet veren Organize sanayi bölgesi mevcuttur. Köylerin bir çoğunda tarım ve hayvancılık yapılmakta ayrıca küçük ölçekli tavukçuluk işletmeleri dikkat çekmektedir.
Erzurum tarihi boyunca kaplıcaları ve piknik alanlarıyla bilinirlik kazanan Aziziye ilçesi merkezdeki Dadaşkent birleşimi ile İpek Yolu güzergâhında oluşundan dolayı önemli olaylara tanıklık etmiştir. İlçede bulunan Büyük Cami (Eski Cami) 1915 te inşa edilmiş ve 1918 de Ermeniler tarafından toplanan Ilıca ahalisinin bir kısmı bu camide vahşice yakılmışlardır. Dadaşkent’te şehirdeki kamu kurum ve kuruluşlarına hizmet veren kamuya ait eğitim merkezleri bulunmaktadır.

Aziziye’de’ de Tarihi ve Doğal Mekanlar Başlıca Şöyledir;
Aziziye Kaplıcaları: Aziziye de bulunan termal su kaynakların kalitesi bakımında Bölgede 1. Sıradadır.
Balıklı Göl: İlçe merkezine bağlı Söğütlü mahallesindedir. İlçe merkezine yaklaşık 12 km uzaklıktadır.
Alaca – Ilıca- Şehitliği: İlçe merkezine bağlı Alaca Köyündedir. 10 Mart 1918 tarihinde Ermeni çeteleri tarafından 278 masum Türk burada katledilmiştir.
Yavuz Selim Yatılı Bölge Okulu: Günümüz itibariyle Anadolu Meslek Lisesi olarak hizmet veren okul, Erzurum Lisesi ve Nenehatun Anadolu Kız Lisesi ile birlikte Erzurum’un özellikleri bakımından önem arzeden 3 Lisesinden biridir.
2017 yılı Nüfus verilerine göre nüfusu 59.309’dur.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.