Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Çat

Erzurum’un güneybatısında yer almaktadır. İl merkezine 57 km mesafededir. Osmanlı döneminde Sipahi askerlerince kurulan Türk soylu ‘Ced’ aşireti mensuplarının ilk yerleşim yeri olan Çat Anadolu’nun yurt tutuluşunda da tarihi bir öneme sahiptir.
İlçe arazisi genel olarak volkanik ve kayalıktır. Etrafı tepelerle çevrili bir görünümü arz eden yüksek platoların geniş alanlara yayıldığı kısmen çorak ve tuzlu topraklara sahip bir yapıdadır.
İlçenin yüksek kesimlerinde arazi çoğunluk çayır ve meradır. Yüksek dağlar ve çayırlık toprakları geniş yer kaplamakta ve Palandöken dağları eteklerinden gelen Tuzluca ve Ağa köyü çayları ilçeyi iki taraftan çevirmektedir. İlçe ve köylerinde yaygın olarak bilinen çaşır, kenger gibi şifalı bitkiler yetişen Çat’ta ayrıca yayla besiciliği önemli bir gelir kaynağıdır.
Yakın tarihimiz açısından önem taşıyan Yavi Beldesi de Çat ilçe sınırları içinde yer almaktadır. Yavi’de bulunan Muhlis Tuzlası kaliteli tuz üretim açısından önemlidir.
Doğu Anadolu’nun Güneydoğu ile birleştiği kesişim noktasında yer alan Çat böylesi bir geçiş ve birleşim noktasında oluşu dolayısıyla mutfaktan müziğe kadar birçok açıdan geniş ve kaynaşmış oldukça zengin bir kültürel yapıya sahiptir.

Çat’ta Tarihi ve Doğal Mekanlar Başlıca Şöyledir;
Hölenk Kaplıcaları: Son dönemlere kadar fazlaca bilinmeyen ve Hölenk köyünde yer alan kaplıca, rivayete göre yedi yılda bir çıktığı söylenen şifalı suları ile bilinmektedir.
Çarşı Çeşmesi: İlçe merkezinde bulunan ve yaklaşık olarak 250 yıllık tarihe sahip bir çeşme, kitabeli bir Osmanlı eseridir.
Bardakçı Köyü Camii ve Çeşmesi: Tarihi yaklaşık olarak 1800’lerin son çeyreğine denk düşen bir Osmanlı eseridir.
Çat Barajı: İlçeye özel bir renk katmıştır. Son 5 yıldan bu yana Erzurum içme suyunu buradan temin etmektedir.
Ayrıca ziyaret yerleri ile bilinen Çat’ta Ardıç, Çamlık, Güney tepe, Cilli Göz, Kumaşlı, Oyuklu gibi bir takım ziyaret makam ve mekanları da bulunmaktadır.
2017 yılı Nüfus verilerine göre nüfusu 17.355 ’tir.


Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.