Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Narman

Narman Doğu Anadolu Bölgesinin Kars bölümünde Kuzeyde, Kuzeydoğu - Güneybatı istikametinde uzanan Karga pazarı dağları ile güneyde, Kuzeydoğu, Güneybatı yönünde uzanan Güllü dağları arasındaki havzada kurulmuştur İlçenin yüzölçümü 1275 km² dir.
İlçe yüksek dağların arasında kaldığından iklimi Erzurum’a göre oldukça ılık geçmektedir. Kış aylarında don olayları çok fazla görülmemektedir, iklim doğu iklimi ile Karadeniz iklimi arasında Karadeniz iklimine yakın bir özelliktedir.
İlçenin en önemli coğrafi güzelliği hükmündeki Narman Peribacaları ilçe merkezinin 7 km güneydoğusunda bulunmaktadır ve Yanıktaş Köyüne çok yakın mesafede olup; Narman-Pasinler karayolunun hemen üzerindedir. İlçe halkının geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Dağlık kesimlerde yer alan çayır ve geniş otlaklar nedeniyle tarım ve hayvancılığa elverişlidir. İlçede yüksek yerlerde buğday ve arpa ekimi de yapılmaktadır.
Narman-Oltu-Olur-Şenkaya yöresinde oluşu dolayısıyla ortak kültürel birikim ekseninden beslenen Narman özellikle büyük ozan aşık Sümmani’den gelen köklü geleneğiyle Orta Asya kökenli Kopuz’dan Divan Sazı’na akan Aşıklık geleneğinin kaynak ilçesi olarak Anadolu kültürü içerisinde müstesna bir yere sahiptir.

Narman’da Tarihi ve Doğal Mekanlar Başlıca Şöyledir;
Peri Bacaları: İlçe merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan kanyon boyunca sıralanmıştır. Narman Peri Bacaları Ürgüp’teki peri bacalarına nazaran daha kırmızı renkli ve daha yaygın bir alanda seyredilebilmektedir.
Narman Kanyonu: Kanyonun tarihi milyonlarca yıl öncesine dayanmaktadır. Kapadokya’daki Peri bacalarını andıran kanyon oldukça geniş ve düz bir vadi içinde yer almaktadır.
Ethem Baba Türbesi: İlçe merkezinde bulunan türbe mimari olarak önemli bir yapı sayılmasa da içinde defnedildiği öne sürülen Ethem Baba dolayısıyla yöre halkı için önemli bir yere sahiptir.
Ayrıca içinde yer aldığı köye adını da veren Başkale Kalıntıları, Gökdağ köyüne yakın Ortaçağ dan kalma Petuvan Kalesi ve ilçenin kuzeyinde kalan Sami Kale ile Haşit Baba, Uryan Baba gibi ziyaret makam ve mekanları da Narman ilçesi sınırlarındadır
2017 yılı Nüfus verilerine göre nüfusu 13.399’dur.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.