Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Uzundere

Doğu Anadolu Bölgesinin Doğu Karadeniz Bölgesi sınırında yer alan Uzundere doğuda Oltu, batıda İspir, kuzeyde Yusufeli ve güneyde Tortum ilçeleriyle komşudur. Kurulduğu vadi tabanından dolayı özellikle sonbahar ve kış aylalarında mikro klima iklim özelliği göstermekte olup özellikle vadinin derin yerlerinde Karadeniz iklimi hakimdir.
Uzundere ekonomik olarak tarım sektörünün hâlâ canlılığını koruduğu bir ilçedir. Bununla beraber İlçede hayvancılıkta kayda değer bir ekonomik kaynak durumundadır. İlçede yakın komşusu Tortum gibi meyve bahçeleri, tahıl tarımı, organik bal üretimi, dut pekmezi, pestil ve köme üretimi yapılan küçük ölçekli işletmeler dikkat çekicidir.
Kuzey havzasında yer alışı dolayısıyla Tortum ile beraber tarihi bakımdan Gürcü mimarisinin etkileri de gözlenen Uzundere yer almış olduğu havza dolayımında Karadeniz kültürü ile bir geçiş ve kaynaşma noktasında olup mutfaktan halk oyunlarına, folklör ve müziğe kadar genişleyen kadim Anadolu kültür zenginliğine sahiptir. Erzurum Barları arasında sayılan Uzundere Barı ise Uzundere kültürünün katılımcı ve zenginleştirici içeriğini gösterir.

Uzundere’de Tarihi ve Doğal Mekanlar Başlıca Şöyledir;
Öşvank Kilisesi: Gürcü yapısı olup, yörede Gürcülerin hakim olduğu dönemde inşa edilmiştir. Taş İşçiliği ve mimarisi göz alıcıdır. Son dönemlerde Gürcistan ile yapılan Uluslararası anlaşmalar çerçevesinde restorasyon hazırlıkları süren kilisenin 958-966 yıllar arasında Gürcü Kralı Adarnesi III’ün oğulları Bagrat ve Davit tarafından yaptırıldığı bilgisi mevcuttur. Çamlıyamaç köyündedir.
Tortum Gölü ve Şelale: 1700’lü yılların ortalarında bugünkü Balıklı Köyü batısında bulunan bir dağın heyelan sonucu Tortum çayının önünü kapatmasıyla oluşmuş bir göldür. Şelale Tortum Gölü’nün döküldüğü akar yatağa yakın dirençli kireçtaşı katmanları üzerinden geçmekte ve 22 metrelik genişlikle 48 metre yükseklikten düşerek üstte gökkuşağı, altta yöre halkının ifadesiyle koca bir dev kazanı meydana getirmektedir. Tortum gölü bir doğal anıtttır.
Köttek Mağarası: İlçe merkezinde vadiye yakın sarp kayalıklar içinde bir oyuk biçimindedir.
Ayrıca ilçede görmeye değer eski otantik biçimli ambar ve eyvanlar bulunan Uzundere Evleri, Ziyarettepe, Kemerlidağ, Murat Efendi gibi ziyaret makam ve mekanları ile Altınçanak Köyünde koç ve koyun resimleri olan ve ayrıca koç ve koyun şeklinde olup Akkoyunlu dönemine ait olduğu söylenen mezar taşları, Zugar Mesire yeri bulunmaktadır.
2017 yılı Nüfus verilerine göre nüfusu 7.598’ dir.


Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.