Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Devlet Resim ve Heykel Yarışması Ödül Töreni ve Sergi Açılışı Erzurum’da yapılacak.

Devlet Resim ve Heykel yarışması ödül töreni ve sergi açılışı Erzurum’da yapılacak.
Kültür ve Turizm Bakanlığınca Türk sanatçıların son eserlerini bir arada sergilemek, sanat ortamına yeni eserler kazandırmak ve sanatçıların verimini artırmak amacıyla 1939 yılından itibaren kesintisiz olarak devam ettirilen ve bu yıl 74. sü düzenlenecek olan “Devlet Resim ve Heykel Yarışması” kapsamında “Resim Yarışması”, “Heykel Yarışması”, “ Özgün Baskı Yarışması” ve “Seramik Yarışması” düzenlendi.
“Ressam Mihri Müşfik” anısına düzenlenen söz konusu yarışmanın birinci aşamasında başvuru ve seçici kurul değerlendirilmesi online olarak gerçekleştirilmiş, ikinci aşamasında ise 06 Aralık 2018 tarihinde Erzurum Resim Heykel Müzesi ve Galerisi Müdürlüğü binasında Prof.Dr. Süleyman Saim Tekcan başkanlığında (sanatçı) Prof. Hüsamettin Koçan, Prof. Rahmi Aksungur ( Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi), Prof.Dr. Mustafa Bulat (Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi), Yalçın Gökçebağ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü), Prof.Dr. Hasan Kıran ( Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi), Porf.Lerzan Özer (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi), Doç. Kemal Uludağ( Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) ve Kültür ve Turizm Bakanlık temsilcisi Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Nihat Değirmenci’den oluşan seçici kurulun ön elemeyi geçen eserleri fiziki ortamda değerlendirmeleri ile ödüller sahiplerini buldu.
Toplamda 220.000TL. para ödülünün dağıtılacağı yarışmada seçici kurul tarafından belirlenen 93 eserden oluşturulacak serginin ödül töreni ve sergi açılışı Erzurum Kongre Binasında hizmet veren Erzurum Resim Heykel ve Galerisi müdürlüğünde 2019 yılı Ocak ayı içerisinde belirlenecek olan bir tarihte gerçekleşecek.
Ocak ayı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan ödül töreni ve sergi açılış tarihi, Kültür ve Turizm Bakanlığının resmi internet siteleri olan www.kulturturizm.gov.tr ve www.guzelsanatlar.gov.tr adreslerinden duyurulacaktır.

  • Devlet Resim ve Heykel yarışması
  • Devlet Resim ve Heykel yarışması
  • Devlet Resim ve Heykel yarışması
  • Devlet Resim ve Heykel yarışması