Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kızak Şenliği Renkli Geçti.

Erzurum Büyükşehir Belediyesince düzenlenen ‘Geleneksek Kızak Şenliğinde onlarca çocuk buz gibi havada kızak kaymanın keyfini yaşadı. Erzurum Kalesi bölgesinde düzenlenen "Geleneksek Kızak Şenliğine" çok sayıda çocuğun yanı sıra, AK Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok, kentte görev yapan kurum amirleri ve bürokratlar katıldı.
Etkinlikte ilk olarak çocuklara Erzurum Spor Lisesi öğrencileri tarafından yapılan ahşap kızaklar dağıtıldı. Daha sonra kızak yarışmasında onlarca çocuk yarışarak kızak kaymanın keyfini çıkardı. Etkinliğe katılan milletvekili ve bürokratlar da kızak kayıp, topaç çevirip, aşık oynayarak bir nebze olsun çocukluk yıllarına geri döndü. Etkinlikte ayrıca Erzurum'a has tel helva çekilerek, patates ve kestane közlendi.
Erzurum Spor Lisesi Müdürü Sinan Topallı, "Biz tabi Erzurum Spor Lisesi olarak olayın eğitim boyutunu öne çıkarmak istiyoruz. Çocuklarımızın yapmış oldukları kızakları dönem sonu olması ve havanında müsait olması dolayısıyla burada görsel bir etkinlikle bütün halkımızla bütünleştirmek istedik. Amacımız biraz geçmişi hatırlamak, geçmişte bizim babalarımızın, dedelerimizin, boş zamanlarını mahalle aralarında kızak kayarak geçirdikleri bu etkinliği artık kentleşme olgusunun ön plana çıktığı günümüzde, apartman kültürünün yerleştiği toplumda artık kızak kayan çocuklarımızı göremiyoruz. Bu etkinliğimizle bunu topluma hatırlatmak için böyle bir faaliyet gerçekleştirdik" dedi.

  • Kızak Şenliği
  • Kızak Şenliği 'İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz'
  • Kızak Şenliği
  • Kızak Şenliği