Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Turizm’de İlk Hedefe Ulaşıldı.

2019 Yılı (1 Ocak-31 Aralık) resmi veriler Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından açıklandı. Bu verilere göre ilk defa 1 milyon rakamına ulaşıldı. 2019 yılında şehrimizde yapılan konaklama ve geceleme sayısı 1.032.064 olarak kayda geçti. Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemal Almaz, Sayın Valimiz Okay Memiş'in geldiği günden beri “Üreten Bir Kent” ve 1 milyon turist hedefini belirlediğini, Turizm Otomasyon Sistemi istatistik verilerine göre'de 1 milyon rakamının an itibariyle aşıldığını belirtti.
Yeni Hedef 1.5 milyon
Artık Yeni Hedefin 1.5 milyon geceleme olduğunu ve bunun artık hayal olmadığını belirten İl Müdürü  Almaz, bu potansiyelimizin olduğunu herkes gördü. İlimiz kış olduğu kadar yaz turizmi, kültür ve inanç turizmi ile doğa ve spor turizminde hızlı bir imaj yakalamış aranan ve tercih edilen bir turizm merkezi olmaya başlamıştır dedi.
Kış Turizm Merkezleri İçerisinde Türkiye İkinciliği
Ayrıca 2018-2019 ( Aralık-Ocak-Şubat-Mart)
Kış Turizm Merkezleri karşılaştırması da yapıldı. Buna göre sadece bu aylarda Palandöken Kış Turizm Merkezi Otellerinde 281.992 geceleme ve otellerin doluluk oranı %62.83 olarak gerçekleşmiş bu verilerle Türkiye’deki önemli kayak merkezleri içerisinde Erzurum Türkiye ikincisi olmuştur.