Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kütüphane Seferberliği...

Son 3 yılda Erzurum ve İlçelerinde kütüphanecilik adına sevindirici gelişmeler yaşanıyor. Kütüphanelerin fiziki ortamlarının iyileştirilmesi kitap ve materyal donanımlarının artırılması, güncellenmesi, dijital hizmetlerin yaygınlaşması, kütüphanecilik mezunu personelin her geçen gün kütüphanelerde görevlendirilmesi bu alanda dikkat çekici gelişmeler olarak gözlenmektedir.
Kütüphaneler hakkında bilgi veren İl Halk Kütüphanesi Müdür V. Ahmet Duran Kardaşlar; Türkiye'nin ( 9250 m2 alan olarak) en büyük kütüphanesinin şehrimizde açılmış olması okuma Salonları, ödünç verme bölümleri, sinema ve konferans salonları bireysel çalışma bölümleri, oyun ve eğlence alanları, maker atölyeleri ile kütüphane olma vasfı yanında sosyal ve sanatsal etkinliklerinde yapılabileceği her türlü ortam ve donanıma sahip olarak okuyucularına kapılarını açmış ve günde ortalama 500 okuyucusuna hizmet vermektedir.
Köprüköy, Çat, Aziziye, Karaçoban, Olur ve Uzundere ilçe kütüphaneleri hizmet binaları tamamen yenilenmiştir.
Horasan,Tortum, Karayazı ilçe kütüphaneleri yıl sonuna kadar yeni hizmet binalarına taşınacaktır.
Pasinler, Şenkaya, Aziziye (Dadaşkent) Çocuk kütüphanesi ve İspir ilçe kütüphanesi de kapsamlı tadilat yapılarak okuyucularına hizmet vermeye devam etmektedir. Tüm kütüphanelerde dijital erişim, bilgisayar sınıfı, güncel materyal ve kitap zenginliği ile Erzurum halkına hizmet vermektedir.
Kütüphanelerimize yaptıkları katkı ve desteklerinden dolayı "Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğüne, Erzurum Valisi Okay Memiş’e, Büyükşehir Belediye Başkanlığına, DAP İdaresi başkanlığına ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz’a teşekkür ederiz" dedi.