Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Türkiye’nin Tek Buz Müzesi ATA BUZ Erzurum’da Açıldı.

Türkiye’nin Tek Buz Müzesi ATA BUZ Erzurum’da Açıldı.
Erzurum’da, Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesinin sanata ve sanatçıya destek misyonu olarak değerlendirildiği Türkiye’nin tek buz müzesi olma özelliğini taşıyan “Ata Buz Müzesi ” 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anısına açıldı.
Her biri birinden güzel ve dolu dolu anlamlarda şekillenen 19 adet buz heykelinin yer aldığı ve 20 kişilik ekiple 2 aylık sürede hazırlanan sergi; aynı zamanda dünyada bir ilk olma özelliği ile de dikkat çekiyor. Sergiyi ziyaret eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz ”Özellikle 15 Temmuz gibi unutulmaması gereken bir temanın seçilmiş olmasını, bu serginin en değeri detayı olarak görmek gerektiğini belirterek; şehrimiz akademisinin sanatsal üretimi ile her zaman bu meyandaki çalışmalarıyla göz doldurduğunu ve Erzurum’un bu türden sanatsal duyarlılıkla ülke gündeminde yer alıyor oluşununda ayrıca çok önem arz ettiğini ifade etti.”
ATABUZ MÜZESİ TANITIM METNİ
2017 yılında Erzurum’da organize edilen Avrupa Gençlik Olimpik Festivali kapsamında Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı önderliğinde gerçekleştirilmiş olan EYOF Kar ve Buz Sokağı uygulaması, bu malzemeyi üniversite bünyesinde üretme fikrini cesaretlendiren bir etkinlik olmuş, Ata Buz Müzesi'nin doğuş serüveni için önemli bir kırılma noktası yaratmıştır. Kurumun 1993 yılından beri farklı formasyonlarda hayata geçirdiği kar ve buz heykel etkinlikleri, bu ütopik fikri zihinlerde sürekli canlı tutmuş, kurumsal bir çatı altında bu etkinlikler için organize olma isteği doğurmuş ve 18 ay süren inşa süreci sonunda 2019 yılında tamamlanmıştır. Atatürk Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Ömer Çomaklı’nın önderliğinde, Kalkınma Bakanlığı ve KUDAKA’nın destekleriyle yürütülen, Fairbanks, Moskova, Bristol, New York, Jeju Adası ve Harbin gibi birçok dünya kentinde bulunan buz müzelerinin Türkiye'deki ilk ve tek temsilcisi olan ve bu anlamda öncü bir kimlik edinen Atabuz Müzesi Projesi, çağdaş sanatın öngördüğü malzeme çeşitliliğine farklı bir önermeyle katılım sağlarken, sanatın ifade olanaklarını genişleten, yeni ve benzersiz efektlerin çağrışımlarını izleyiciyle buluşturabilen, uluslararası sanat platformunun normlarını yakalayan yenilikçi üretimlerin adresi olmayı kendine vizyon edinmiştir. Daha resmi açılışı dahi yapılmamışken buz blok üretimine başlayan ve yılın ilk çeyreğinde DAKAF’20, Palandöken Festivali gibi önemli birçok farklı organizasyonda rol almış; şehrimiz, bölgemiz ve ülkemiz ölçeğinde gerekliliğini ispatlamıştır.
Kentin ulusal ve uluslararası platformda tanınırlığına katkıda bulunarak turizmin canlanmasında aktif bir aktör olmayı amaçlayan, sosyo kültürel ve sanatsal etkinliklerin Erzurum’da başat mekânı olmayı hedefleyen Ata Buz Müzesi, aynı zamanda sanat eğitimine de alternatif bir yöntemi ilave etmiş, yeni bir atölye ortamını öğrencilere sunmuştur. Önemli toplumsal olayları sanatın farklı yorumlama biçimleriyle harmanlayarak buza yansıtmayı ilke edinen Ata Buz Müzesi’nin açılışı, Türk milleti için bir dönüm noktası niteliği taşıyan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 4.yıldönümünde yapılmış, günün anlam ve önemini anlatan 19 adet buz heykelden oluşan MAAN-ICE sergisine ev sahipliği yapmıştır. Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mustafa Bulat önderliğinde, 20 kişilik bir ekiple yaklaşık 2 aylık bir çalışmanın ürünü olan sergi, 15 Temmuz ruhunu mekânın miladıyla buluşturmuş, izleyiciyle yapıtları “bir araya” getirerek çok yönlü okumalara olanak tanımıştır. Ülkenin bölünmez bütünlüğüne tehdit oluşturan her türlü terör eylemi ve oluşumlarına karşı birlikte mücadele etme refleksine sahip bir millet olabilmenin yanı sıra, bu tip hain girişimlerin önüne sosyo kültürel ve sanatsal bir duruşla da duvar örülebileceğini anlatmak isteyen bu sergiyle izleyiciye kapılarını açan Ata Buz Müzesi, gelecek dönemlerde yeni ve önemli organizasyonların Erzurum’daki en efektif adresi olmayı hedeflemekte, bu bağlamda gelecek nesillere ışık tutmayı amaçlamaktadır.