Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Başkonsolostan, İl Halk Kütüphanesine Hediye Kitap...

İran İslam Cumhuriyeti Başkonsolosu Dr. Sajad Soltanzadeh, yeni binasına taşınan İl Halk Kütüphanesine İran Edebiyatına ait bin adet kitap hediye etti.
Okumanın, bilmenin, bilge olmanın önemine vurgu yapan Başkonsolos Sajad Soltanzadeh, “Okuyan bir toplumun dünyaya daha etkili bir bakışı olacaktır, dünya dengelerini yerinden oynatacaktır. Tarih boyunca ülkelerimiz bilim ve edebiyat konusunda dünyaya örnek olacak bir pozisyonda olmuş ve inşallah bu geleneği, kültürü gençlerimize aktarabiliriz” şeklinde konuştu.
Soltanzadeh, “Bugün toplamda bin adet planlanan kitapların bir kısmını Erzurum’da büyük bir emekle yapılan bu güzel kütüphaneye dostluk ve kardeşliğimiz adına hediye ediyoruz” dedi. Kitapların tamamen Farsça olduğunu ve ilerleyen zamanlarda İran tarihi, edebiyatı ve kültüründen esinlenmiş veya çevrilmiş,Türkçe eserleri okurlar ve araştırmacılarla kavuşturmayı düşündüklerinin altını çizen Sajad Soltanzadeh, “En iyi dostlarımızı ‘kitapları’ en iyi dostlarımızla ‘Türkiye milleti ve devleti’ ile birleştirme onuru bizleri son derece mutlu etmiş, bu yolda başta Erzurum bilge Valisi, İl Kültür ve Turizm Müdürü, kütüphane müdürü ve emeği geçen herkese derin şükranlarımı sunarım” ifadelerini kullandı.
Başkonsolos Soltanzadeh'e teşekkür eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz " İl Halk Kütüphanesi arşivi bakımından çok geniş, tüm yaş gruplarına hitap eden yapısı bulunuyor. Ayrıca vatandaşlarımızdan kitap bağışı da kabul ediyoruz." dedi.
Program İran Başkonsolosu Dr. Sajad Soltanzadeh'in İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz'a özel kitap seti hediye etmesi ile son bundu.