Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Palandöken kış sezonu açılışı öncesi uygulanacak tedbirler ve hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.

Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz kayak merkezlerinde alınacak önlemleri açıkladı.
Palandöken Kayak Merkezi’nde bulunan Snowdora Otel’de düzenlenen toplantıda sezon öncesi alınan pandemi tedbirleri değerlendirildi. Yapılan değerlendirme toplantısına Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil, TÜRSAB Türkiye Seyahat Acenteları Birliği Kuzeydoğu Anadolu Bölge Başkanı Kürşat Özeken, Otelciler ve Kahveciler Odası Başkanı Seyfettin Saka, Otellerin temsilcileri ve Basın mensupları katıldı.
Aralık ayının ilk haftası sezon açılışı yapılacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, suni karlama sistemleri de dahil tüm tesislerin bakımlarının tamamlandığını söyledi. Pandemi ile ilgili tüm önlemlerin alındığını ifade eden Başkan Sekmen, “Kovid önlemleri ile ilgili görsel materyaller gerekli bütün lokasyonlara asıldı. Müşterilerin kullandıkları teleferik, kayak kiralama ve sosyal tesislerin dezenfekte işlemleri sürekli yapılacak. Tesislerde HES kodu kontrol edilecek, HES kodu olmayanlar tesislerden faydalanamayacak” dedi.
Erzurum Valisi Okay Memiş ise, “Palandöken’deki oteller şimdiden yüzde 80 civarında dolu. Rusya ve Ukrayna’dan Erzurum’a direkt uçuşlar gerçekleştireceğiz. Pandemiden dolayı herhangi bir kısıtlama gelmezse çok verimli bir kış geçireceğimizi söyleyebiliriz. Tüm Türkiye’de olduğu gibi bizde de günlük vaka artışlarında yükseliş mevcut. Ancak baş edemeyeceğimiz bir rakam değil. Esnaf kardeşlerimiz de sorun yaşamak istemiyorlarsa kurallara uyacağız. Onlar uysa da yemek yemeye gelen çay içmeye gelenler uymayınca keyfe keder bir artış oluyor” ifadelerini kullandı.
Toplantının Moderatörlüğünü yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz ise” Eğer bir aksilik çıkmazsa bu kış çok verimli bir kış sezonu geçirmeyi planlıyoruz ve bu plana göre gerekli çalışmaları yaptık. Rusya ve Ukrayna’dan direk uçuşlar gerçekleştirerek yabancı turistlerin ilimize gelmesini sağlanacak. Dağda bulunan otellerimizin yanı sıra şehir merkezinde bulunan otellerimiz de gelen yerli ve yabancı turistlerin konaklaması sağlanacak “dedi.