Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

19 bin 350 adet fidan toprakla buluştu.

Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü'nün koordinasyonunda başlatılan 'Geleceğe Nefes' kampanyasında bu yıl da 11 Kasım'da 81 ilde aynı anda fidanlar toprakla buluştu.

Bu kapsamda Erzurum’da Vali Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı, TEMA Vakfı Erzurum İl Temsilcisi Işıl Bedirhanoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, kurum müdürlerinin katılımıyla pandemi kurallarına uygun bir şekilde tören düzenlendi.

Her yıl 11 Kasım ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ kutlamaları kapsamında Palandöken Kayak Pisti’nin güney kısmına dikilen 2 bin 500 adet fidan geleceğe nefes olacak. Erzurum ili ve ilçeleri dâhil olmak üzere 20 lokasyonda toplamda 19 bin 350 adet fidan protokol ve Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin de katılımıyla toprakla buluştu.

Palandöken’de yapılan tören öncesinde kısa bir konuşma yapan Erzurum Valisi Okay Memiş, ağaçlandırma çalışmalarından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Palandöken’de hedeflenen rakamların hayal olmadığına dikkat çeken Vali Memiş, “Bugün hayal ettiğim proje gerçekleşti. Palandöken bizim için bir nimet. Şu an güney pistindeyiz. Bu bölgelerde bir metrekare boş yer bırakmamamız lazım. Memleketimizin her yeri güzel, ama herkes ağaçların bulunduğu alanda kayak yapmak istiyor. Tabi ağaçların tutması çok kolay değil. 5-10 yıla kadar bu alanda güzel bir ağaçlık oluşacak. Muhtelif yerlere ağaç diktik ve yüzde 80’i tuttu. Tabi bizden önce 94 yılında Palandöken dağında tek bir ağaç yokken, 2020 yılında orman olmuş. Bizlerde aynı güzergâh üzerinde çalışıyoruz. Hedefimiz 2 yılda 1 milyon dedik ama en az 5 milyon fidanı toprakla buluşturmak azmindeyiz. Bu hayal değil. Gondolun gittiği güzergâhta bir metrekare ağaçsız alan bırakmayacağız. Bugün burada gördüğüm manzara beni çok mutlu etti. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Okay Memiş ve protokol, daha yeşil bir Türkiye için Palandöken Dağı’na bir fidan dikerek, ağaçlandırma çalışmalarına katkıda bulundu. Törenin ardından Vali Okay Memiş, Palandöken Dağı’nda yapılan ağaçlandırma çalışmalarını yerinde inceledi.