Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Turizmde Yeni Dönem Başlıyor...

“CAT-3A sistemiyle sisli havalarda bile uçak inişi artık mümkün”
İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, "Erzurum Havalimanı'na yapılan "CAT 3A sistemi ile birlikte uçaklar rahatlıkla iniş yapabilecek. Sisten ve hava koşullarından dolayı uçak iptallerinin neredeyse sıfıra yakın olacağını ümit ediyoruz". dedi.
Almaz, CAT 3A sisteminin Türkiye'de Ankara ve İstanbul’dan sonra Erzurum'da kullanılacağını belirterek, "Şu anki pistin malzemesi beton olarak yapılmış. Uçaklarımız beton piste iniş ve kalkış yapıyorlardı. Beton pistten ziyade BSK dediğimiz bütüncü sıcak karışımıyla yani petrolce bir malzemeyle pistin tamamı yani 4 kilometre uzunluğunda ve 60 metre genişliğinde uluslararası büyük uçakların da inebileceği standartları son derece yüksek bir pist inşa edildi." dedi. Özellikle kış turizm merkezi paydaşlarımızın bu durumdan son derece memnun olduklarını, şuan gerçekleşen rezervasyonlar ve bilhassa dış turizm girdilerinin belirgin bir şekilde etkilendiğini, dağ otellerimizin ciddi doluluk oranlarına ulaştığını belirtti. Şehir otellerimizin de ilimize gelecek misafirlerimiz için önemli çalışmalar yaptığını sektörün son derece hareketli ve motive bir şekilde hazırlandığını da ekledi.
Komşu illerdeki havalimanlarında da sıklıkla sis yaşandığına işaret eden Almaz, "Bu sistemin yapılmasıyla birlikte Erzurum'un bölgedeki pozitif üstünlüğünü yeniden ele alacağını düşünüyoruz. Hem turizm hem de seyahat edenlerin rahatlığı ve güvenliği açısından çok önemli. Bundan sonra uçuşlar keyifle sağlanacak. İlimize bu hizmeti kazandıran ve katkı sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımıza, Ulaştırma Bakanlığımıza, Milletvekillerimize, Valiliğimize ve Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum". dedi.