Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Cumhuriyet Bayramı Gurur ve Coşkuyla Kutlandı

Cumhuriyet’in ilanının 98'inci yıl dönümü Erzurum'da coşkulu törenlerle kutlandı. Hastaneler Caddesi'nde yapılan kutlamalara, sağanak yağışa rağmen ilgi büyük oldu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenleri Erzurum'da Vali Okay Memiş'in tebrikleri kabulüyle başladı. Merkez Yakutiye İlçesi Hastaneler Caddesi'nde devam eden kutlamalara vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Çocuklarıyla birlikte törene katılan aileler, bayram coşkusunu doyasıya yaşadı.

Tören, Vali Okay Memiş, 9'uncu Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'in halkın bayramını kutlamasıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının ardından konuşan Vali Memiş, “Cumhuriyetimizin 98’inci yılına erişmenin haklı gururunu, mutluluğunu ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz.” Dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnetle yâd ettiğini belirterek sözlerini sürdüren Memiş, şu ifadeleri kullandı:

“Bizler büyük bir medeniyetin mensuplarıyız, Medeniyetimizin en önemli şiarı bağımsızlıktır. Tarih boyunca milletimizi yok etmek isteyenler olmuştur. Ancak onların makûs talihi bizim bağımsızlık aşkımızla her seferinde yeniden tezahür etmiş ve bizi yok etmek isteyenlerin emelleri kursaklarında kalmıştır. I. Dünya Savaşı sonucunda ülkemizi istila eden emperyalistler, İstiklal Mücadelemizle Türk Milleti’nin karakterini bir kez daha tanımış ve geldikleri gibi gitmişlerdir.”

Vali Memiş, Millî Mücadele’nin temellerinin Erzurum’da atıldığı hatırlatarak, “Erzurum Kongresinde ‘manda ve himayenin reddedildiğini, millî sınırlar içinde vatanın bölünmez bir bütün ve parçalanamaz’ olduğu bütün dünyaya ilan edilmiştir. Kongre’de “Kuva-yı Milliye’yi tek kuvvet olarak tanımak ve millî iradeyi hâkim kılmak esastır.” ifadesiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin dayandığı temel ilke ortaya konulmuştur.” İfadelerin kullandı.

“Bölgede stratejik önemimiz ve gücümüz artmıştır”

Vali Memiş, Cumhuriyet ile ilimde, fende, ekonomide büyük bir gelişme kaydettiklerini ve dünyanın büyük devletleriyle yarışır hale geldiklerini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin son yıllarda yaptığı hamleler ve yatırımlarla gücüne güç kattığını belirten Memiş, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ülkemizin bulunduğu bölgede stratejik önemi ve gücü artırmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin artan gücü dostlarına sürur ve güven, düşmanlarına korku olmuştur. Şimdiye kadar olduğu gibi bugün de Cumhuriyet ile elde ettiğimiz kazanımlarımızı daha ilerilere taşımak, milletimizin refahını artırmak, ilimde, sanatta, kültürde ülkemizi dünya milletleri arasında söz sahibi yapmak için çalışmaya devam edeceğiz.”

“Ülkemizin bulunduğu coğrafya bize büyük bir sorumluluk yüklemiştir.” diyen Memiş, “Bölgemizde çıkarılan savaşlar ve karışıklıklar karşısında devletimiz, gücünü göstermiş ve kendine yönelen saldırıları ve düşmanlıkları akim bırakmıştır. Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Harekâtlarıyla terörle çevrelenmek istenen sınırlarımızı her türlü hainden temizlemeyi bilmiştir. 15 Temmuz gecesi de yerli işbirlikçileriyle millet iradesini ve bağımsızlığımızı hedef alarak milletimizin canına kastetmek istemişlerdir. Binlerce yıllık bir tecrübenin verdiği ferasetle milletimiz canına kastedenleri der dest etmiş ve birkaç hain piyona iradesini ve istiklalini teslim etmeyeceğini göstermiştir. Milletimizi ayakta tutan, onu ortak kaderde birleştiren millî birlik ruhudur. Bu ruh, Malazgirt’te, İstiklal Savaşı’nda, 15 Temmuz’da tevarüs etmiştir ve etmeye devam edecektir.” Şeklinde konuştu.

“Ülkemiz salgında büyük bir başarı gösterdi”

Konuşmasında Kovid 19 salgınına da değinen Memiş, Türkiye Cumhuriyeti’nin salgını, ilk günlerinden itibaren aktif, hızlı ve yerinde müdahaleleriyle büyük bir başarıyla yönettiğini söyledi.

Aşı tedariki ve aşılama hızı açısından dünyanın gelişmiş ülkelerini geride bıraktıklarını kaydeden Vali Memiş, “Devletimiz vatandaşlarımıza sağlık hizmetlerini en iyi şekilde sundu. Bundan sonra da aynı ciddiyetle salgınla mücadelemize devam edeceğiz. Bu süreçte Erzurumlu kardeşlerime aşılama konusundaki hassasiyetleri ve pandemi kurallarına uymaları nedeniyle teşekkür ediyorum. Pandemi süreci bitinceye kadar maske, mesafe ve temizlik önlemlerine uymaya devam edeceğiz. İnşallah en kısa sürede salgını da atlatacağız.” Diye konuştu.

Vali Memiş’in konuşmasının ardından askeri birlikler ve öğrencilerin tören geçidi ile program son buldu.