Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Tatilde öğrencilerimizi kitap okumaya ve kütüphaneyi keşfetmeye bekliyoruz.

Erzurum İl Halk Kütüphanesi 1940 yılında Halk Evi Kütüphanesi olarak Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü binasında faaliyete geçmiştir. 1979-2020 yılları arasında Aliravi caddesinde hizmet veren kütüphanemiz 2020 yılında yapımı tamamlanan yeni hizmet binamıza taşınıp hizmetlerine burada devam etmektedir. 2020 yılına kadar Erzurum İl Halk Kütüphanesi ismi ile hizmet veren kütüphanemiz daha sonra isim değişikliğine giderek İsmail Saib Sencer İl Halk Kütüphanesi adını almıştır. 9000 m2 kapalı alana sahip olup; zengin ve güncel kitap koleksiyonu, sesli ve görsel okuma materyalleri, süreli yayınlar, yerel gazete arşivi, nadir eserler, kent kitaplığı, okuma salonları, çocuk bölümü, sinema salonları, maker atölye, matematik atölyesi, kimya atölyesi,, oyun alanları ve konferans salonları ile hizmet vermeye başlamıştır. Bir milyona yakın koleksiyonuyla tüm kullanıcılarımızın hizmetindedir.
Ayrıca kütüphanemizde Bebek Kütüphanesi (0-3 Yaş) ile 3-6 yaş çocuk okuma bölümü ve engelli okuyucularımız için müstakil bölümlerimiz de mevcuttur.

Toplam Kullanıcı Sayısı: 280000 (ikiyüzseksenbin) Kişi
Ödünç Verilen Materyal Sayısı: 33526 Adet
Kütüphane Üye Sayımız: 25662 Kişi
Süreli Yayınlar Aboneliği: 251 Çeşit
(2021 yılı istatistiği)

Bina içerisinde okuyucuların kullanımı için,
Maker atölye: Çocukların hayal gücü ve yaratıcı düşüncelerinin yardımıyla özgün ürünler ortaya çıkarılması amacıyla kullanılan öğrenme ortamıdır.
Matematik atölyesi: Oyunlarla geometri, simetri, mantık, olasılık, sayı dizileri ve örüntüler ile matematiğin günlük hayatla bağlantısını deneyimliye bilirsiniz.
Kimya atölyeleri: Renkli ve heyecanlı yönleriyle kimya biliminin temel kavramlarını öğreneceğimiz eğlenceli deneyler ve şaşırtıcı tepkimelerle kimya atölyesi unutulmayacak bir öğrenme modelidir.

Okuyucuların eğlenceli zaman geçirebilmesi için;
Film, müzik, oyun odası
Oyun aktivite alanı
Cep Sinema Salonu
Konferans salonu hizmete açılmıştır.

Kütüphanemiz internet ve bilgisayar bölümlerini de okuyucu hizmetine sunmuştur.
Rahat bir ortam ve grup çalışma odalarıyla daha da çekici hale gelmiştir.
Okuyucunun kendisini evinde gibi hissetmesi amaçlanarak serbest oturma, mescit ve kafeterya bölümleri de aktif halde bulunmaktadır.
Donanımlı personel ihtiyaç halinde kütüphane kullanıcılarına her türlü yardımda bulunmakta bilgiye yönlendirmede kolaylık sağlamaktadır.
Kütüphanemiz pandemi kurallarına uymakta ve uyulmasını sağlamaktadır. Hijyenik bir ortamın olması için temizliğe de dikkat edilmektedir.
Çocuklarımız, ayrı yaş gruplarına göre düşünülmüş fiziki ortam onlara göre dizayn edilmiştir. Güvenle gelebilecekleri bir ortam hazırlanmış olup istekleri halinde çocuklar ebeveynlerinin dışında rahatça çalışıp oyun oynayabilmektedir. Tüm hizmetlerimiz ücretsizdir.

Kütüphane çalışma saatleri: Hafta içi 09:00-22:00
Cumartesi
09:00 - 22:00
Pazar günleri kütüphanemiz kapalıdır.
Ödünç verme birimimiz 09:00-18:00
saatleri arasında hizmet vermektedir.