Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Ödüllü Mektup Yarışması Aziziye’de Tanıtıldı

Aziziye Belediyesi ile Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin (TDED) işbirliğiyle organize edilen “Gençler İstiklali ve İstikbali Yazıyor” konulu ödüllü mektup yarışmasının tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Aziziye Belediye Başkanı Orhan, “Gençlerimizin kaleme alacağı her mektup, Cumhuriyet’in 100’üncü yılına kazandırılmış özel eserlere dönüşecek” dedi.
Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan’ın ev sahipliğini yaptığı tanıtım toplantısına Aziziye Kaymakamı Abdulkadir Çelik, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, Yakutiye, Palandöken ve Aziziye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri de katıldı. Yarışmanın paydası olan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Erzurum Şubesi’nin Başkanı Murat Ertaş’ın da yönetim kurulu üyeleriyle birlikte hazır bulunduğu tanıtım toplantısında Cumhuriyet’in 100’üncü yılına vurgu yapıldı, ödüllü mektup yarışması hakkında detaylı bilgiler verildi.
Toplantının açılışında konuşan Başkan Muhammed Cevdet Orhan, Erzurum’un tarihsel süreçteki önemine değindi. Erzurum’un tarih köklerinin binlerce yıl öncesine uzandığının altını çizen Başkan Orhan, Ilıca vurgusunda bulunmayı da ihmal etmedi.
Cumhuriyet’in 100’üncü Yılına Armağan
Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği ile ortaklaşa organize ettikleri ödüllü mektup yarışması ile hem gençlerin dil, tarih, kültür ve edebiyat bilincini geliştirmeyi ve hem de Cumhuriyet’in 100’üncü yılına kalıcı eserler bırakmayı amaçladıklarını anlatan Aziziye Belediye Başkanı Orhan, “Gençlerimizin kaleme alacağı her mektup, Cumhuriyet’in 100’üncü yılına kazandırılmış özel eserlere dönüşecek. Gençlerimiz, tarihle günümüz ve gelecek arasında bir köprü kuracak, milli tarih ve kültür birikimimize yeni eserler ve değerler kazandırmış olacak. Yarışma sürecinin sonunda ödül törenimizle de, Aziziye ilçemize bağlı Ilıca’mızda yeni bir geleneği başlatmış olacağız. Ilıca Şiir Akşamları programı organize ederek, dereceye giren eserlerin sahiplerine ödüllerini bu gecede takdim edeceğiz. Edebiyat dünyasında isim yapmış olan şairleri Aziziye’mizde konuk edecek ve böylece ilçemizin yanında Erzurum’umuzun tanıtımına da katkıda bulunmuş olacağız” diye konuştu.
Yarışmanın Detaylarını Ertaş Anlattı
Tanıtım toplantısında ödüllü mektup yarışması hakkındaki detayları ise, TDED Erzurum Şube Başkanı Murat Ertaş açıkladı. Yarışmanın 12 Mart tarihi itibariyle başladığını açıklayan Ertaş, “Ödüllü mektup yarışmamız lise öğrencileri, 23 yaşını aşmamış olmak kaydıyla lise mezunları, ön lisans ve lisans öğrencilerimizi kapsıyor. Yarışmanın şartnamesi Aziziye Belediyemizin www.aziziye.bel.tr adresli internet sitesinde mevcut ve başvurular da yine bu kanal üzerinden gerçekleştirilecek. Yarışmaya başvurular 19 Mayıs’ta sone erecek, 28 Mayıs’ta dereceye giren eserler açıklanacak, İstanbul’un fetih yıl dönümü olan 29 Mayıs’ta ise, Ilıca Şiir Akşamları adıyla ödül törenimiz olacak” dedi.