Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Erzurum'un Yöresel Lezzetleri "Türk Mutfağı Haftası"nda Tanıtıldı

"Türk Mutfağı Haftası" etkinliği kutlamaları kapsamında, katılımcılara kentin tescilli lezzetlerinden ayran aşı, demir tatlısı, su böreği ve Erzurum şerbetinin hem tanıtımı hem de ikramı yapıldı.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde, Cumhurbaşkanlığının himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinesiyle kutlanan "Türk Mutfağı Haftası" çerçevesinde Yakutiye Medresesi önünde program düzenlendi. Düzenlenen "Türk Mutfağı Haftası" etkinliği programına Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
Vali Okay Memiş, stantlarda kadınlardan yemeklerin yapılışı hakkında bilgi aldı. Ocak başına geçerek, demir tatlısı pişiren Memiş, daha sonra vatandaşlara, sergilenen yöresel lezzetlerden ikram etti.
Memiş, etkinliğin ardından gazetecilere, Erzurum'un son derece zengin mutfağa sahip olduğunu söyledi.
Etkinlik çerçevesinde Erzurum'un tescilli ürünlerinden ayran aşı, demir tatlısı, su böreği ve Erzurum şerbetinin vatandaşlara tanıtımını yaptıklarını kaydeden Memiş, "Bu sağlıklı ürünlerin beslenmemizde çok önemli yeri olduğunu da değerlendiriyoruz. Türk mutfağı çok değerli, sağlıklı bir mutfak. Protein değeri yüksek olan Erzurum'daki mutfağın da ayrı bir yeri var. Bütün hanımlara, evlerinde bu tür ürünleri yapanlara teşekkür ediyorum." dedi.