Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Türkiye Dokuma Atlası Projesi ve Ehram Örneği Paneli.

Cumhurbaşkanımızın eşi Sn. Emine ERDOĞAN Hanımefendinin himayelerinde, TC. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'ne bağlı Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü'nün, İstanbul Tekstil Hammaddeleri ve İhracatçıları Birliği'nin desteği ile yürüttüğü Türkiye Dokuma Atlası Projesi, kimliklendirme çalışmalarına Erzurum'dan başladı.

Aziziye Belediyesi tarafından düzenlenen "Türkiye Dokuma Atlası Projesi ve Ehram Örneği" paneli 1 Ağustos tarihinde gerçekleştirildi. Aziziye Belediye Başkanı  Muhammet Cevdet ORHAN 'ın ev sahipliği yaptığı panele, Türkiye Dokuma Atlası Projesi Koordinatörü Ayşe DİZMAN, Proje Uzmanı Yeliz TURMUŞ, Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal ALMAZ, Erzurum Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Fatma TAŞBAŞI, Erzurum Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe ASLIHAN ERGÜDER ve emekli öğretmen Hülya SALTUKLU katılım sağladılar.

Erzurum/Tortum/Demirciler (Ehrek) köyünde birincil kaynaklar üzerinden yapılan Alan Araştırma ve saha çalışmalarında Geleneksel Ehram Dokumaları incelendi ve görsellendi. Geleneksel Dokuma tezgahları ve dokuma materyalleri üzerine sözlü tarih çalışmaları yapılırken, dokuma temalı röportajlar gerçekleştirildi. Yapılan görüşmeler sonucunda ehram üzerine inovatif girişimlerde bulunulması hususunda mutabakat sağlanırken, projelendirme konusunda profesyonel işbirlikleri yapılmasına dikkat çekildi.