Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Anadolu'nun Destanlaşan Mücadelesi bir kez daha dualarla anıldı.

Osmanlı-Rus Savaşında, başta Nene Hatun olmak üzere Erzurumluların kahramanlık destanı yazdıkları Aziziye Müdafaasının 145.yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı. Törene İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz’da katıldı.
Son yıllarda Erzurumluların ve öğrencilerin yoğun katılımıyla geleneksel hale gelen Aziziye Destanı, birçok etkinlikle kutlanmaya devam ediyor. Erzurum Valiliği ve Erzurum Büyükşehir Belediyesinin organize ettiği etkinlikte hep birlikte dualar edildi ve bayraklar dalgalandırıldı.
Rus tehdidini önlemek için 1872 yılında Sultan Abdülaziz tarafından Fosfor Mustafa Paşa yönetiminde Erzurum- Kars karayolunu kontrol altında tutmak amacıyla Top Dağına yaptırılan, 3 tarafı toprağa gömülü Aziziye Tabyasında halkın yazdığı kahramanlık destanının 145. yıl dönümü programına Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı'nın yanı sıra şehrin mülki, idari, bürokrasi, yargı ve askeri erkânı ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.
Ayazpaşa Camiinden Salâ Okunması ve Ardından Tarihi Çağrının Yapılması ile başlayan programlar, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından Bayrak şiiri ile Sultan II. Abdülhamit'in fermanının okunması, Sultan II. Abdülhamit'in Erzurum halkına teşekkür yazısının seslendirilmesi, Nene Hatun'un temsili canlandırılması, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve duaların okunmasıyla devam etti. Nenehatun'un kabrinin ziyaret edilmesi ve karanfillerin bırakılmasıyla duygu dolu anların yaşandığı program, Büyükşehir Belediyesi mehteran takımının gösterisi ile sona erdi.