Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kültür Turizm Haberciliği Paneli

Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün destekleri ile Erzurum Yeni Medya Derneğinin ev sahipliğinde düzenlenen Kültür ve Turizm Haberciliği konulu panel yoğun katılımlı bir organizasyonla 15 Temmuz Milli İrade salonunda düzenlendi. Katılım sertifikasının da verdiği panel öncesinde öğrencilerin salonu hınca hınç doldurması gözlerden kaçmadı.
Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan vekili Hüseyin Koçan, Yakutiye Belediye Başkanı Dr. Mahmut Uçar, Kültür Turizm İl Müdürü Cemal Almaz, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Bölge Müdürü Recep Küçükece, Erzurum Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Tanfer ve çok sayıda davetlinin katıldığı panel öncesinde şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Panelin Moderatörlüğünü Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Yılmaz gerçekleştirdi. Proje Koordinatörlüğünü Abdurrahman Aksu’nun yaptığı organizasyonda Ankara Hacı Bayram Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar, Öğretim Görevlilerinden Prof. Dr. Elif Emre Kaya, Dr. Eda Turancı, İnternet Medyası Bilişim Federasyonu (İMEF) Başkanı Dr. Süleyman Basa, panelist olarak katıldılar. Panelin ilk kürsü konuşmasını Erzurum Yeni Medya Derneği Başkanı Gamze İspirli yaptı.

İspirli konuşmasında bir yıl önce kurulan derneğin çalışmalarına dikkat çekti. Çok kısa zamanda çok büyük çalışmalara imza attıklarını dile getiren İspirli, gazetecilik mesleğine katkı sağlamak için dernek yönetimi olarak yoğun çalışmalar içerisinde olduklarını anlattı. ERMED’in bundan sonraki çalışmaları içinde proje hazırlıklarının sürdüğünü söyleyen İspirli, “Bir yıl önce birkaç arkadaşımızla bu derneği faaliyete geçirdiğimizde sürekli çalışıp meslek mensupları ve mesleğin gelişimine katkı sağlamayı ahit etmiştik. Bugün geldiğimiz mesafede Erzurum’da en aktif dernek olduğumuzu söyleyebiliriz. Bugün burada gazetecilik mesleğine büyük katkı sağlayacağını düşündüğümüz panele ev sahibi olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Bu organizasyonun yapılmasında emeği geçen paydaş kuruluşlarımız Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi dekanlığı, Türkiye İnternet Medyası Birliğine, İnternet Medyası Bilişim Federasyonuna ve Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğümüze teşekkürlerimi borç biliyorum. Bunun dışında Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen, Yakutiye Belediye Başkanımız Mahmut Uçar ve Aziziye Belediye Başkanımız Muhammed Cevdet Orhan’a katkılarından dolayı şükranlarımızı sunuyorum” diye konuştu.

ALMAZ; ERZURUM KÜLTÜR VE TURİZM ŞEHRİDİR
İkinci olarak söz alan İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz ise panelin Kültür ve Turizm Bakanlığınca desteklenen çok kıymetli proje olduğunu belirterek, medyanın yasama, yürütme, ve yargıdan sonraki dördüncü güç olduğunu söyledi. Bunun dışında Erzurum’un basın geçmişine dikkat çeken Almaz, “Erzurum Kültür ve Turizmde büyük potansiyelleri bünyesinde barındırmaktadır. Zengin içeriklerimiz ve kültürel varlığımızın basın yayın kanalları ile tanıtımı çok önemlidir. Bunun yaygınlaştırılması için elimizden geleni yapmalıyız. Böylesi organizasyonlar kültür ve turizmin gelişmesine katkı sağlayacaktır” dedi.