Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Yavi Şehitleri Törenle Anıldı

Erzurum'un Çat ilçesine bağlı Yavi Mahallesi'nde 30 yıl önce PKK'lı teröristlerce katledilen 5'i çocuk 33 sivil, törenle anıldı.

Çat Kaymakamlığınca Yavi Şehitliği'nde düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Kur'an-ı Kerim'in de okunduğu anma programında saygı atışı yapıldı.

Vali Mustafa Çiftçi, programdaki konuşmasında, 30 yıl önce vatandaşların PKK'lı teröristler tarafından uzun namlulu silahlarla katledildiğini hatırlattı.

Şehit olan vatandaşlara Allah'tan rahmet, yakınlarına da sabır dileklerinde bulunan Çiftçi, şunları kaydetti:

"Allah bir daha ilimize, ilçemize, ülkemize, devletimize ve milletimize bu tür acılar göstermesin. Şu anda yurt içinde, yurt dışında operasyon icra eden; güvenlik güçlerimize, askerimize, polisimize Cenâb-ı Hakk güç-kuvvet versin, askerimizi, polisimizi daima mansur/muzaffer eylesin. Yavi katliamı bize şunu gösteriyor ki, bu topraklarda yaşamak her daim güçlü olmayı gerektiriyor. Zayıf toplumların, güçsüz devletlerin bu topraklarda yaşama şansı yok. Tarih bize gösteriyor ki, bu topraklarda nice devletler kuruldu, nice medeniyetler tarihe karıştı gitti. Onun için bu topraklarda bir olmak, beraber olmak ve her daim güçlü olmak zorundayız."

Konuşmaların ardından Vali Mustafa Çiftçi ve katılımcılar, mezarlara karanfil bıraktı. Duaların edildiği programda, şehitlerin yakınları hüzünlü anlar yaşadı.