Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Köprüköy

Köprüköy şehir merkezine 58 km. uzaklıkta almaktadır. Yüzölçümü 665 km² dir. İlçenin 3 km kadar kuzeyinde çamurlu kaplıca olarak bilinen Deli Çermik önemli bir seyahat merkezi olarak her geçen gün rağbet görmekte ve yaz aylarında mesire alanı olarakta hizmet vermektedir. İlçeye Köprü adını veren tarihi Çobandede Köprüsü Köprüköy’e giden yol kenarında Aras Nehri üzerinde yer almaktadır. Köprüköy’ün 3 km güneydoğusunda bulunan Yağan Beldesi ayrıca önemli bir yerleşim merkezidir.
İlçede her geçen gün bilinirliği artan şifalı çamurlu kaplıcalar mevcuttur. İlçe halkının geçim kaynağı genellikle hayvancılık ve tarıma bağlıdır. İlçe genel olarak bu güzergahta yer alan Pasinler, Hasankale ve Horasan iklimine benzer bir iklime sahiptir. Genel olarak karasal bir iklim egemendir ve yaz başları ile ilkbahar aylarında yağış almaktadır.
Hasankale ve Horsan’la birlikte yer aldığı havzada adeta bu kültürel birikimin özetini verecek özellikte bir kültürel dokuya sahip olan Köprüköy tıpkı adını aldığı Köprü gibi Erzurum merkezinden Doğu ilçelerine, ilçelerden de merkeze geçiş sağlayan bir kültürel zenginliğe sahiptir.

Köprüköy’de Tarihi ve Doğal Mekanlar Başlıca Şöyledir;
Köprüköy (Deli Çermik) Kaplıcaları: ilçenin 3 km kuzeyinde bulunan kaplıcanın suyu; bikarbonatlı, sodyumlu, kalsiyumlu, karbondioksitli, demirli ve bromürlü bir bileşime sahiptir.
Avnik Kalesi: İlçe merkezine yaklaşık 60 km uzaklıktadır. Güzelhisar sınırında bulunan sarp bir kayalık üzerinde kurulmuştur. Yanından Avnik deresi geçmektedir.
Çobandede Köprüsü: İlhanlı emirlerinden Emir Çoban Noyin Salduz Şulduz tarafından 1298 yılında yapılan köprü, tarihi İpek yolu güzergâhında inşa edilmiştir. Köprünün yapı formu ve baş kısmındaki süslemeler Selçuklu ve İlhanlı mimari üslubunu yansıtmaktır.
Ayrıca Köprüköy-Horasan ve Köprüköy, Pasinler ekseninde yer alan Köprüköy Şehitliği ve Sarıkamış Şehitliği’ni de anmak gerekmektedir.
2017 yılı Nüfus verilerine göre nüfusu 16.167’ dir.


Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.